Malarya Hastalığının Teşhisinde Kullanılmak Üzere 100.000 Dolarlık Teşvik PDF Yazdır e-Posta

İsrailli Doktora, Malarya Hastalığının Teşhisinde Kullanılmak Üzere Geliştirilecek Uygulama İçin, Bill Gates Tarafından 100.000 Dolarlık Teşvik Verildi 

Ben – Gurion Üniversitesi'nden Alberto Bilenka,  temelini cep telefonu kamerası ve kırmızı lazer ışığının oluşturduğu, dışarıdan müdahale gerektirmeyen teşhis mekanizması geliştirecek.Ben – Gurion Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünden Dr. Alberto Balinka, Bill ve Melinda Gates Fonu tarafınca, yüz bin dolar değerinde teşvik almaya layık görüldü. Bu fon, Malarya hastalığının mobil ortamda teşhisinde kullanılmak üzere geliştirilecek görüntüleme yazılımı için kullanılacaktır. 

balinka

Malarya hastalığı, gelişmekte olan ülkelerde, senede bir milyona yakın ölüme sebep olmaktadır (Ölümlerin %85’i 0 – 5 yaş gurubu çocuklardan oluşmaktadır).

Bu sorunla mücadele edebilmek için Dr. Bilenka, Weill Cornell Medical College’den Dr. Linnie Golightly ile birlikte çalışacaktır. Amaç, hasta, Malarya hastalığına yakalandığı anda dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan hastalığı teşhis etmektir. Geliştirilecek olan cihaz kandaki Malarya pigmentlerini (hemeozoin crystals) ve aynı zamanda hastalıktan kaynaklanan damar tıkanıklıklarını görüntüleyecek ve hastalığı teşhis edecektir.

Haber Kaynağı - 16/05/2011

Prototipin temeli cep telefonu kamerası ve kırmızı lazer ışığından oluşmaktadır. Prototip şimdiden, bir saniyeden kısa bir süre içinde, dışarıdan her hangi bir müdahaleye gerek kalmadan vücudun direk içinden kan örneklerini görüntüleyebilmektedir. Bugünkü geleneksel tekniklerin aksine bu aygıt sayesinde, hastandan kan örnekleri alınmasına gerek kalmayacaktır.Dr. Bilenka, aygıt başarılı olduğu takdirde, yeni teknolojinin çok basit ve güvenilir bir testle hastalığa anında teşhis koyabileceğini ve anında hastaları hastalığın seviyesine göre ayırma imkânı sağlayacağını, belirtti.
 
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech