Ortadoğu'nun "Öteki" ülkesi PDF Yazdır e-Posta

bloomberg_businessweek_logos_18

  

  

    

Önce Davos, sonra Mavi Marmara derken sürekli siyasi gerginliklerle gündeme gelen İsrail'de bambaşka bir hayat tarzı var. Herkesin hakkında bir şeyler bildiği ama kimsenin gerçekten tanımadığı.

İleri teknoloji merkezi olan, su sorununu çözmüş ve tarım alanı eksikliğiyle baş etmiş bir garip Orta Doğu ülkesi burası. Çoğu analiste göre, İsrail gücünü, yoğun girişim sermayesi akışından ve ileri teknoloji üzerine yoğunlaşmış küçük şirketlerinden alıyor. "Doğal kaynakları sınırlı, küçük bir ülkeyiz" diyor İsrail'de  TÜSİAD'ın muadili olan İsrailli  Üreticiler Derneği'nin Başkanı Shraga Brosh ve ekliyor: "Ancak pek çokyeniliğe imza atan çok iyi şirketlerimiz var. İsrail kesinlikle  gücünü girişimcilik ruhundan alıyor.

2008 IMD Dünya Rekabet Raporu'na göre İsrail, kişi başına düşen yenilikçi yeni şirket sayısı bakımından dünyada birinci, girişim sermayesine ulaşılabilirlik açısından ise üçüncü sırada yer alıyor.

İsrailli yetkililerin en çok övündüğü konulardan biri, su sıkıntısını çözmüş olmaları. İsrail devletine bağlı kuruluşlar ve  İsrailli şirketlerin özellikle suyun geri dönüşümü ve deniz suyunun arındırılması konusunda büyük başarılara imza attıklarını görüyoruz.

Haberin devamı - 24-30 Ekim Bloomberg Businessweek Türkiye

 

 
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech