İsrail dev doğalgaz projesine başlıyor PDF Yazdır e-Posta

İsrail’deki doğalgaz şirketlerinin, ABD merkezli Noble Energy önderliğinde bu hafta içinde son yılların en gelecek vaat eden doğalgaz projelerinden birine başlaması bekleniyor.

Yapılan araştırmalar, İsrail’in kuzey kıyısının 135 kilometre açıklarındaki Leviathan bölgesinin, İsrail’in 100 yıllık ihtiyacını karşılamaya yetecek, yaklaşık 453 milyar metreküp doğalgaz potansiyeline sahip olduğunu ortaya çıkardı.  

Hafta içinde keşif amacıyla yapılacak sondaj çalışmaları söz konusu miktarı doğrularsa, bu proje tarihi boyunca yakıt ithalatına bağlı olan İsrail’i bir doğalgaz ihracatçısında dönüştürebilir.      

Projenin aynı zamanda yerel, bölgesel ve küresel çapta siyasi çatışmaları ortaya çıkarması da bekleniyor.    Leviathan bölgesindeki rezerv, 2009’da keşfedilen ve yaklaşık 227 milyar metreküp doğalgaz potansiyeliyle İsrail’in en büyük doğalgaz sahası olan Tamar’dan sonra bulundu.  

 İsrailli enerji şirketi Delek Enerji’nin CEO’su Gideon Tadmor, “İsrail’de enerji sektöründe büyük bir devrimin yaşandığına şahit oluyoruz” dedi.  Delek Enerji’nin iştirakleri aracılığıyla Letviathan’daki projede yüzde 45, Tamar’daki doğalgaz sahasında ise yüzde 31.2 paya sahip. ABD’li Noble şirketin ise Leviathan’ın yüzde 40’ına, Tamar’ınsa yüzde 36’sına sahip bulunuyor.  

 Şirketlerin sondaj projelerini gelecek yılın başlarında açıklaması beklenirken, toplamda 5 bin 500 metreye ulaşması beklenen beş aylık çalışmanın toplam maliyetinin 150 milyon dolar olması bekleniyor. Deniz altındaki derinliğinse 1,700 metre olacağı belirtiliyor.  

Tamar’ın keşfi ve Leviathan’a yönelik iyimser tahminler, Doğu Akdeniz’de bir doğalgaz merkezinin oluşacağına umutlarının yeşermesine neden oldu. Gelecekle bağlantılı iyimser yorumlar, İsrailli enerji şirketlerinin hisselerinin yükselmesine de neden oldu.

 

 

Haber Kaynağı - 19/10/2010

 

 
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.7750 3.7901
EUR 4.6334 4.6520

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech