İsrail sokaklarında Türk arabaları geziyor PDF Yazdır e-Posta

 

ayalon-highway1İsrail'de Türkiye'den ithal edilen araba sayısı, bu yılın ilk sekiz ayında önceki yılın eş dönemine göre 5 bin 365'lik artış ile yaklaşık 14 bin 200'e çıktı. Bunun sonucunda Türk arabalarının İsrail pazarındaki payı, yüzde 7.9'tan yüzde 10'a genişledi.

TEL AVİV

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan ciddi siyasi krize karşın bu ülkeye ihraç edilen arabaların sayısında önemli bir artış yaşandı. İsrail medyası da "Gerginliklere rağmen, Türkiye'den araba ithalatı yükseldi" yorumunu yaptı.

İsrail Araç İthalatçıları Derneği verileri, Türkiye'den ithal edilen araba sayısının, bu yılın ilk sekiz ayında önceki yılın eş dönemine göre 5 bin 365'lik artış ile yaklaşık 8 bin 835 adetten yaklaşık 14 bin 200'e çıktığını gösterdi. Bunun sonucunda Türk arabalarının İsrail'deki pazardaki payı, yüzde 7.9'tan yüzde 10'a çıktı.

Böylece, iki ülke arasındaki siyasi kriz, Türkiye'yi ziyaret eden İsraillilerin sayısında yüzde 90 gibi büyük bir düşüşe yol açsa da araba satışları üzerinde olumsuz bir etkisi olmadı.

Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesi Ynet, Turkiye'den yapılan araba ithalatındaki önemli artışa dikkat çektiği "Gerginliklere rağmen Türkiye'den araba ithalatı yükseldi" başlıklı haberinde "İsrail ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerginlikler araba sanayi etkilemedi" diye yazdı. Haberde şöyle devam edildi:

"Rakamlar, büyük araç imalatçılarının Türkiye'deki tesislerinde üretilen veya montajı yapılan arabalar ile ilgili. İsrail'in Türkiye'den, Ford Connect ve Transit, Hyundai Accent ve Matrix, Toyota Auris ve Verso, Renault Clio, Megane, Fluence ve Symbol ile Citroen Berlingo, Peugeot Partner, 4 kapılı Honda Civic ile Fiat Doblo ve Fiorino gibi otomobiller ithal etti."

"JAPONYA'NIN PAZAR PAYINI GÖLGELEDİ"

Haberde ayrıca, Türkiye'den yapılan ithalatın, Japon arabalarının Pazar payını "gölgelediği"ni belirtilerek Japon arabaları, pazarının yüzde 35.3'ü gibi büyük bir payı oluştursa da önceki yılın eş dönemindeki yüzde 40.3 payının gerisinde kaldığına dikkat çekildi.

Avrupalı otomobillerinin payının yüzde 29.7'den yüzde 33.4'e çıktığı yılın ilk sekiz aylık döneminde İsrail'deki yeni araba satışlarının da 112 bin 241 adetten 142 bin 371'e yükseldiğine de işaret edildi.

Haber kaynağı (Eng)- 12/09/2010

Haber Kaynağı (Tr) - 12/09/2010

 
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech