Rosh Ha'Ayin Yakınlarında 1,5 Milyar Varil Petrol Keşfedildi PDF Yazdır e-Posta

İsrail halkı, ülkenin kârlı bir petrol rezervi üzerinde oturup oturmadığını öğrenmek için Eylül ayını beklemek zorunda.

 Rezervin ne kadarından faydalanılabilir?

İsrail develeti kendisine enerji,nakit akışı ve uluslararası siyasi nüfuz sağlayacak , petrol rezervinin üzerinde oturuyor olabilir mi?  Bu souru, Givot Olam Oil tarafınca hazırlanacak, Rosh Ha’Ayin yakınlarında bulunan Megged 5 tesisinin sondaj rapor sonuçları ile cevap bulacaktır. Nihai rapor 5 Eylül’de sunulacaktır.

Tesiste bulunan petrol rezervleri ile ilgili ilk rapor, Tel – Aviv Menkul Kıymet Borsasına sunulmuştur. Rosh Ha’Ayin bölgesinde bulunan petrol miktarının 1,525 milyar varil olduğu tahmin edilmektedir.

Dünyada bulunan petrol rezervleri (2006 sonu ittibarı ile) 1,3 trilyon varil civarındadır, fakat bu miktar, en iyi ihtimalle, 15 ülkenin sınırları dahiline yayılmış bulunmaktadır. Ülkelerde bulunan, elektrik santrallerinde kullanılan petrol miktarı haricindeki,  toplam petrol rezervleri 133 milyar varil olarak öngörülmektedir. Bu da Megged 5’te bulunduğu tahmin edilen petrol miktarını oldukça anlamlı kılıyor. Raporun ekonomik (veya politik) haber değeri taşıdığını söylemek için henüz çok erken. 1,5 milyar varil bulgusu/figürü kullanılabilir petrol miktarını değil, alanda bulunan miktarı göstermektedir.Givot Olam’ın 2009 Mayıs raporlarına göre rezervdeki kullanılabilir petrol miktarı %10 - %20 arasındadır.İsrail Petrol & Enerji Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Amir Makov “Bu, sevidirici ve yürekleri ısıtan bir keşiftir” dedi.  Makov “Bu keşif rezervlerden sağlanabilecek faydayı göstermez.  Rezervlerin ticari potansyelini ve ulusal önemini ancak şirket bazı testleri ve sondajları uyguladıktan sonra anlayacağız” dedi.

Haber Kaynağı -17/08/2010

 
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.7750 3.7901
EUR 4.6334 4.6520

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech