Küresel kriz son aşamasında PDF Yazdır e-Posta

stanley_fischerİsrail Merkez Bankasi Başkani;  IMF ve Dünya Bankası ile yapılan toplantıda, Avrupa kurumları ve Uluslararası Para Fonu’nun , piyasalar ve küresel ekonomiyi  istikrara kavuşturmada yardımcı olduğunu söyledi.

İsrail Merkez Bankası’ndan Stanley Fisher, Pazar günü, IMF ve Dünya Bankası arasında yapılan toplantıda, “Bazı ülkelerde hala bir durgunluk yaşıyoruz ancak küresel mali kriz, son aşamada” diye belirtti.

Fisher, basına kapalı olan toplantıda "hâlâ küresel ekonomide gelecek gelişmeler hakkında çok belirsizlik var," dedi.

Bu nedenle piyasalara ulaşan her olumsuz bilginin, dünyanın çeşitli ülkelerinde devam eden durgunluğun çıkışına ilişkin değerlendirmelere etkisi vardır.

İsrail Merkez Bankası;  IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve çeşitli Avrupa ülkelerinin Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin katıldığı, IMF-Dünya Bankası Seçmenler toplantısına ev sahipliği yapıyor.

Fischer, Avrupa’daki  kurumları ve Uluslararası Para Fonu’nun , piyasaları ve küresel ekonomiyi  istikrara kavuşturmada yardımcı olduğunu söyleyerek küresel ekonominin, bunun nasıl formüle edileceği ve nasıl uygulanacağına ilişkin önemli dersler öğrendiğini ekledi.

Fischer, Asya ülkeleri’nin krizden daha az etkilenmesi nedeniyle,  dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin, hızla gelişmekte olan piyasalara kaymakta olduğunu dile getirdi.

Fischer, bu krizin kapitalizmi sona erdirdiği kavramını reddederek, dünyada ekonomik politikaları oluşturanlarin, finansal sistem reformlarına odaklanmaları gerektğini hatırlattı.

Çift yıllık devlet Bütçesi  özgün bir fikir

Bir başka önemli odak, birçok ülke tarafından kabul edilen mali genişleme politikaları ve bunların, ülkelerin ekonomik gelecekleri ve borçlarını onarmaları yönünde uygulanması  olmalı.

Strauss-Kahn küresel ekonomik krizi henüz geride bırakmadığımızı belirtti ve İsrail’in çift yıllık devlet bütçesine geçişinden övgüyle bahsederek şöyle ekledi: “ Bu istikrar ve uzun vadeli planlamayı getiren özgün bir fikir. Çift yıllık devlet bütçesine geçiş, ülklerin ekonomi politikalarının yönetimine yardımcı olduğundan, IMF üyelerine bunu benimsemelerini önereceğiz”.

 
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9059 3.9216
EUR 4.8212 4.8405

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech