İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'denTicari Boykotu Eleştiren Açıklamalar PDF Yazdır e-Posta

 ben_eliezer

İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanlığı Genel Müdürü büyük süpermarket zincirleri ile temasa geçti ve mevcut durumu daha da şiddetlendirmemek adına, sorumlu ve dikkatli bir şekilde hareket etmelerini rica etti. Bu tür davranışların ağır ekonomik sonuçlar doğurabileceğini, son olayların gölgesinde bile Türkiye ile çok verimli ticari ilişkiler yürüten birçok şirket bulunduğunu ve bu ilişkilerin etkilenebileceğini belirtti.

İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Ben – Eliezer’in boykot ile ilgili ciddi endişeleri bulunmaktadır.

“Ticari ve politik meseleleri birbirinden tamamen ayırmak gerekmektedir; ticari meselelerin politikleşmesine izin veremeyiz – Boykotların politik baskı olarak kullanılmasını kabul etmeyeceğim. Dünyada ve özellikle Türkiye’de ilan edilen boykotlara her zaman karşı olduğum gibi, İsrail’deki Türk mallarını boykota teşvik edenlere de endişelerimi dile getirmekteyim.” 

Ben – Eliezer, “Duygularımızı, durumu daha da kötüleştirecek adımlara çevirmemeliyiz. Bu tür tepkiler krize rağmen Türkiye ile çok verimli ticari ilişkiler yürüten İsrailli şirketlere zarar verecektir. Bu tür hareketlerin – nerede başladığını biliyoruz, ama kimse nerde biteceğini bilemez. ” dedi.


Bakan, yerel şirketleri, politikayı bir tarafa bırakarak geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamaları geri almaya çağırdı. Ben-Eliezer "Uluslararası ticaret ülkeler arasındaki ilişkilerin ana köprülerinden biridir ve bunu korumak için her şeyi yapmalıyız. Ayrıca, rutin ilişkilere geri dönmenin yolu, Türkiye’deki ve İsrail’deki iş dünyasının arasında seneler önce şekillenen ticari ilişkilerin kuvvetlenmesi ile olacağına inanıyorum " dedi.

Aynı zamanda, İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanlığı Genel Müdürü Sayın Sharon Kedmi büyük süpermarket zincirleri ile temasa geçti ve mevcut durumu daha da şiddetlendirmemek adına sorumlu ve dikkatli bir şekilde hareket etmelerini rica etti, "Sizden, bu konuda, ekonomik ve politik konuları birbirinden ayırarak sorumlu ve ağırbaşlılıkla davranmanızı rica ediyorum. Hiç şüphe yok ki son olaylar halk arasında güçlü duygulara neden oldu, ama hepimiz ileri bakmalı doğabilecek ağır sonuçları öngörmeliyiz, kartopu etkisi oluşturan bu eylemler ülke vatandaşına ciddi ekonomik zararlar vererek geri dönecektir.”

Sayın Kedmi mektubunda, "Son günlerde çeşitli şirketlerin, İsrail’deki Türk ürünlerini boykot etme çağrısını duydum. Bu tür eylemler ağır ekonomik sonuçlar doğuracaktır, bunun yanı sıra son olaylara rağmen Türkiye ile çok verimli ticari ilişkiler yürüten İsrailli şirketler zarar görebilir. Küreselleşmenin bir parçası olarak, eski dünya düzeni ortadan kalkmış ve dünya ülkeleri arasında çok güçlü bir rekabet ortamı oluşmuştur. İsrail Devleti bu küresel arenada gün be gün rekabet etmektedir, Türkiye ile ticari ilişkileri zedelemek başka ülkelerinde içine çekilebileceği vakum etkisi yaratabilir. Bu ağır sonuçlar gerekli değildir ve bugünkü hassas dünya ekonomisine katkıda bulunmaz. " diye belirtti.

 

  
< Önceki   Sonraki >

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech