Israil'in Avokadosu, Avrupa'da çok başarılı PDF Yazdır e-Posta

Israil’in Avokadosu, Avrupa'da çok başarılı
Wall Street Journal gazetesi, Agrexco şirketinden övgüyle bahsederek, şirketin avocado ihracatının, Avrupa’daki toplam meyve miktarının  1/3’ünü oluşturduğunu belirtti. Bu sezonun ihracatında %50’den fazla  artış bekleniyor.
Navit ZOMER @ YnetNews – 02/28/2010

avocado

İsrail’in avokadosu Avrupa’yı kontrol ediyor: Armut şeklindeki yeşil meyvenin toplam satışı, kıtadaki toplam meyve satışının 1/3’üne ulaştı.
İsrail’li Agrexco firması, Amerika’nın önde gelen gazetesi tarafından, yüksek kalitede taze sebze meyve ihraç eden en büyük Israil’li ihracatçı olarak seçildi.
Gazetenin bildirdiğine göre, 2009 satışlarında  %12’lik bir artış gösteren Agrexco, bu yıl da Israil’in yıllık tarım ihracatında liderliğe oynuyor.
Geçen yıl, firmanın Carmel markası altında yaptığı toplam İhracat tutarı 492 milyon Euro’dur.

Agrexco’nun CEO’su Shlomo Tirosh’un bildirdiğine göre, İsrael, tüm dünya pazarlarına  başta avokado olmak üzere, toplam  390.000 ton taze sebze meyve satmaktadır. Tirosh’a göre, tek bir ihracatçıdan bu satış rakkamlarına ulaşan bir başka ürün yok. Bu sene meyve ihracatının 36.000 tona ulaşması beklenmektedir. Bu da geçen seneki rakkam olan 22.000’in %50 üzerindedir.

Arava bölgesindeki zorlu kış mevsimine rağmen,  bu sene İsrail’in ihracatında, ikinci sırayı 36.000 ton ile biber almaktadır. Biberi, cherry domatesler başta olma üzere, organic dometesler takip etmektedir.

 
Sonraki >