Tıbbi Ekipman

İsrail'in Yaşam Bilimleri Endüstrisi

İsrail'in Yaşam Bilimleri Endüstrisi İsrailli firmalar yüzyılı aşkın bir süredir tıbbi malzeme ve ilaç üretiyor olmalarına rağmen, büyük küresel şöhretiyle İsrail'in yaşam bilimleri endüstrisi, hızla büyüyen ve parlayan bir güç olarak tanınmaktadır. İlk İsrailli ilaç firması olan Teva İlaç 1901'de kurulmuştur. 1994'lere gelindiğinde, yaşam bilimleri ile uğraşan firmaların sayısı 88'e yükselmiş ve bu noktadan sonra endüstri yükselişe geçmiştir.

1990'ların sonunda gelişmiş teknolojilerin baş göstermesi, İsrail'in yaşam bilimleri endüstrisinin çehresini değiştirmiştir. Elektronik bilimi, telekomünikasyon, bilgisayar bilimi ve elektro optik alanlarında yeteneklerini kanıtlamış olan İsrailli bilim adamları ve mühendisler tıbbi cihazları yeni bir seviyeye taşımak ve dijital görüntüleme, medikal lazerler, elektro-medikal cihazlar, ameliyat malzemeleri,İsrail'in Yaşam Bilimleri Endüstrisi teşhisi kolaylaştırıcı cihazlar, ameliyat malzemeleri, teşhisi kolaylaştırıcı ekipmanlar, telemedicine ve rehabilitasyon malzemeleri geliştirilmesi konusunda dünya klasmanında yenilikler sunmak için işbirliği içerisine girmişlerdir.

Bugün İsrail'de, geçen on yıl boyunca istikrarlı bir şekilde gelişme gösteren ortalama 700 faal yaşam bilimleri firması bulunmakta ve her yıl ortalama 50 yeni firma bu sektöre dahil olmaktadır. 2001 ve 2004 yılları arasında yaşam bilimleri endüstrisinde, İsrail'in başka herhangi bir endüstrisinde olduğundan çok daha fazla sayıda firma kurulmuştur. Gelişen bu endüstrinin başarısına katkıda bulunan faktörler arasında; akademik çevreler ve iş çevreleri arasındaki işbirliği, girişimcilik ruhu ve üstün iş gücü bulunmaktadır.


Dünya Pazarlarına Açılım

İsrailli yaşam bilimleri firmaları ürünlerini başta ABD ve Avrupa Birliği pazarları olmak üzere tüm dünyaya ihraç etmektedir. Bazı firmalar pazarlama ve satış için diğerleri de pazarlama, dağıtım, üretim ve hizmet alanlarında stratejik ortaklık kurmak amacıyla ABD ve diğer bölgelerde şubeler açmaktadır.

İsrail'in Yaşam Bilimleri Endüstrisi Dijital görüntüleme, medikal lazer, elektro-medikal tıbbi donanım, ameliyat cihazları, tıpta kullanılan bilişim teknolojisi, tanı kitleri ve rehabilitasyon ekipmanları başta olmak üzere tıbbi cihaz çözümlerinde dünyada ikinci sırada yer alan İsrail, Japonya, Almanya ve İngiltere'nin ardından biyoteknoloji patentleri sıralamasında dünyada dördüncü, tıbbi ekipman patentleri sıralamasında ise ilk sırada yer almaktadır. Biyoteknoloji alanında akademik araştırmada dünya liderlerinden biri olan İsrail, GSYIH'sinin %4,8'i oranındaki sivil Ar&Ge harcamalarıyla OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Jenerik ilaç üretiminde de önemli başarılara imza atan İsrail'de nöroloji, onkoloji, jinekoloji, ortopedi, oftalmoloji, gastroentroloji, ameliyathane, Acil Servis Odaları, ağırlıklı olarak medikal çözümlerin uygulandığı başta gelen segmentler olarak sıralanabilir.Israil'den yeni bir icat daha

  vizo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hastanın evine, sağlık teknisyenleri tarafından monte edilen bir robot, evde  alınan kalp ve sağlık bilgilerine ait görüntüleri, hastaneye gitmeye gerek kalmadan, doktorunuza ulaştırıyor. Robot, bir dakika gibi kısa bir sürede, sağlık ekibi tarafından eve yerleştirilebiliyor. Robot’un ilettiği yayın, doktorun; hastanın sağlığı konusunda karar almasına yardımcı olduğu gibi, gereksiz hastane masraflarından tasarruf ediyor.

Devamı...