Yaşam Bilimleri İhracatı % 14 arttı

İsrail BIOMED 2010 Konferansının hemen öncesinde toplanan bilgiler,  Yaşam bilimleri sanayinin, yılın ilk çeyreğinde, 1,7 milyar dolar ihracat yaptığını gösteriyor. İsrail İhracat Enstitüsü’nün CEO’su, sektörün, Avrupa Birliği’ndeki krizden etkilenmediğini belirtti.

İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü, geçen hafta, İsrail’in yaşam bilimleri sanayi ihracatının, yılın ilk çeyreğinde, geçen yıla oranla, %14’lük bir artış göstererek, 1,7 milyar dolara ulaştığını belirtti.

CEO Avi Hefetz, bu artışın, %15,4’lük artış ile 1,3 milyar dolara ulaşan ilaç ihracatı artışından kaynaklandığını söyleyerek,  medikal ve cerrahi teçhizatların ihracatında da %7,5’luk bir artış ile 306 milyon dolara ulaştığını sözlerine ekledi.

24/06/2010 Haber Kaynağı

 
23 Ingiliz Firmasi Israil'de konferansa katıldı.

ilsi_biomedYaşam bilimleri sektöründen 23 İngiliz Firma temsilcisi, İsrail’deki Biomed Konferansı’na katıldı.

7 yıldır her sene düzenlenen, itibarlı Biomed Konferansı, dünyanın çevresinden yüzlerce firmanın ilgisini çekti.

İngiltere Tel Aviv Büyükelçiliği’nde ticaret ve yatırım direktörü olan Richard Salt,  İngiliz heyeti için bir akşam yemeği düzenledi. İngiliz heyeti, ziyareti sırasında, çeşitli İsrail’li firmalarla görüşerek işbirliği fırsatlarını araştırdı.

İngiltere, yaşam bilimleri sektöründe Ar-Ge’ye büyük önem vermekte ve bu alana devamlı bütçe ayırmaktadır.  Salt “ İsrail yaşam bilimlerinde olağanüstü bir yetenek sergilemektedir. Dilerim ki, İngiliz heyeti bu ziyaret sonrasında, İsrail’li firmalarla daha fazla işbirliği fırsatı bulur” dedi.

23/06/2010  Haber kaynağı

 
Boykotu durdurun

 

İsrail Ticaret Ateşesi Doron Abrahami, Gazze’ye giden gemilere saldırı sonrasında ticarette ‘boykot’ ve karşılıklı açıklamalarla birlikte yaşanan gerilimin yansımasının sınırlı olacağını kaydetti. Abrahami, “Ticarete bu gerilimlerin yansımasının sınırlı olacağını düşünüyoruz” dedi. Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer’in boykot yapanlarla mektup göndererek bunu sonlandırmalarını istediğini açıklayan Abrahami, “Bu tür davranışlar ağır ekonomik sonuçlar doğurabilir. Boykotun nerede biteceğini bilemeyiz. Türkiye’de de boykot başladı. Ticaretin yüzde 25’ini etkileyebilecek büyüklükte. Bizim bakanımız devrede. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da devreye girmesini istiyoruz. Boykot bitmeli” dedi. Öte yandan Abrahami, “Savunma ilişkilerinde henüz açıklanan somut bir iptal söz konusu değil” diye konuştu. Türkiye’nin İsrail’e yaptığı ihracatın ilk 3 ayda yüzde 37 arttığını ileten Abrahami, şöyle konuştu: “One minute krizine karşın ticari ilişkiler sürdü. Bu çok büyük bir büyüme rakamı. İnsanlar ticaretin ve politikanın başka şeyler olduğunu anladılar. Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin, savunma harcamaları hariç bu yılın sonunda 3 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Olaydan hemen sonra bile Türk firmalar bizi aradı, ‘İsrail ile nasıl ticaret yaparız’ı sordu.”
2008’de 600 bin, 2009’da 400 bin İsrailli turistin Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Abrahimi, “İsrailliler Türkiye’ye çok severler. THY’nin haftada 25 uçuşu var İsrail’e. 7-8 bin yolcu. İsrail’de en çok yolcu taşıyan havayoluydu.
Son kriz sonrası yolcu sayısı yüzde 50 düştü. Sonuçta THY Türkiye’nin şirketi. Bu kriz Türkiye’nin turizmine zarar veriyor” dedi.

  İlk 3 ayda ihracatta %37'lik artış yaşandı.

 

2008

2009

2010/1.çeyrek

Yıllık değişim

İhracat

1.9 milyar $

1.4 milyar $

500 milyon $

%37.7

İthalat

1.58 milyar $

1.0 milyar $

245 milyon $

%-5

*Türkiye - İsrail arasında ithalat, ihracat rakamları

 

Devamı...
 
<< İlk < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Sonraki > Son >>

Sonuç 91 - 93 Toplam 116

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.7750 3.7901
EUR 4.6334 4.6520

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech