İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'denTicari Boykotu Eleştiren Açıklamalar

 ben_eliezer

İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanlığı Genel Müdürü büyük süpermarket zincirleri ile temasa geçti ve mevcut durumu daha da şiddetlendirmemek adına, sorumlu ve dikkatli bir şekilde hareket etmelerini rica etti. Bu tür davranışların ağır ekonomik sonuçlar doğurabileceğini, son olayların gölgesinde bile Türkiye ile çok verimli ticari ilişkiler yürüten birçok şirket bulunduğunu ve bu ilişkilerin etkilenebileceğini belirtti.

İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Ben – Eliezer’in boykot ile ilgili ciddi endişeleri bulunmaktadır.

“Ticari ve politik meseleleri birbirinden tamamen ayırmak gerekmektedir; ticari meselelerin politikleşmesine izin veremeyiz – Boykotların politik baskı olarak kullanılmasını kabul etmeyeceğim. Dünyada ve özellikle Türkiye’de ilan edilen boykotlara her zaman karşı olduğum gibi, İsrail’deki Türk mallarını boykota teşvik edenlere de endişelerimi dile getirmekteyim.” 

Ben – Eliezer, “Duygularımızı, durumu daha da kötüleştirecek adımlara çevirmemeliyiz. Bu tür tepkiler krize rağmen Türkiye ile çok verimli ticari ilişkiler yürüten İsrailli şirketlere zarar verecektir. Bu tür hareketlerin – nerede başladığını biliyoruz, ama kimse nerde biteceğini bilemez. ” dedi.


Devamı...
 
Hindistan, İsrail'in en geniş ikinci ihracat pazarı oldu


 

israel india_flag


 

 


 

 

 

 İsrail’in ihracatı batıdan doğuya doğru yön değiştiriyor. Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanlığı’nın sunduğu rakamlara göre, İsrailli üreticiler giderek, Amerika Birleşik Devletleri’ni kaybetme pahasına, Asya’nın hızlı büyüyen pazarlarını hedef alıyorlar.  Bununla birlikte, Avrupa’nın ekonomik sancılarına rağmen, o bölgeye ihracat aynen devam etmekte.

Araştırmacılar,  İsrailli üreticileri, uzun zamandır, batıyı kaybetme pahasına, ihracattaki büyümeyi korumak amacıyla, Asya’nın hızlı büyüyen pazarlarına yönelmeleri konusunda sıkıştırıyordu.  Aslında, son iki senedir batı ekonomilerinin yaşadığı krize bakılırsa, İsrailli üreticiler en doğru şeyi yaptılar.

İsrail İhracat Merkezi’nin açıkladığı rakamlara göre, 2010 yılının ilk yarısında, Hindistan, sekizinci sıradan ikinci sıraya yükselerek, İsrail’in önemli bir ihracat pazarı olarak yerini aldı. Çin 11. Sıradan 5. Sıraya yükseldi. Asya’ya genel ihracat, 2009 yılının ilk yarısına oranla, %18’den, %20’ye yükseldi.

Bu sırada, İsrail’in ihracat rakamlarında, Amerika Birleşik Devletleri’nin payı, 2009’un ilk yarısına oranla, %33’ten %28’e geriledi. Bu rakamların değişmesine, Intel İsrail’in,  ABD satışlarını azaltıp, Çin’e yönlendirmesi neden oldu.

ABD halen İsrail’in en geniş pazar hedefidir. Türkiye altıncı sıradan, sekizinci sıraya gerilemekle beraber, halen ilk on içinde yer almaktadır.

Haber kaynağı – 03/08/10

 
Arap Sektörü ilk endüstriyel parkına kavuşuyor

wertheimerNazareth  Endüstriyel Parkı’nın temel atma töreninde,  Ticaret Bakanı,  projenin, çevredeki  istihdama ve  Arap ve Yahudiler arasındaki  ilişkilere katkı sağlayacağını belirtti.

Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Sn. Binyamin Ben-Eliezer, Stef Wertheimer’ın fikri  olan Nazaret  Endüstriyel Park’ının temel atma töreninde : “Endüstriyel Park Projesi, Arap sektöründe, konusunun ilk örneği. Bunun yanında,  Nazaret şehrinde ve yakın çevresinde bir değişim yaratmak , çevreye istihdam sağlamak  ve Yahudiler ile Araplar arasındaki ilişkilere katkı sağlamak amacını taşıyor” dedi.

İşadamları, sanayiciler, heyet temsilcileri ve  yetkililerin katıldığı törene, Azınlıklarla İlişkiler Bakanı Avishay Braverman, İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fisher ve Nazaret Belediye Başkanı Ramez Jaraisi de katıldı. Törende, İsrail’deki Avrupa Birliği Büyükelçisi Andrew Stanley ve Endüstriyel Park’ın müdürü Shawki Khatib de bulundu.

Bakan Ben-Eliezer tören sırasında “ Endüstriyel Park, bölgedeki istihdam sorununa çözüm sunacak, fabrikaların ve işletmelerin gelişmiş bir endüstriyel alandan ve altyapıdan, elverişli ulaşımdan, yetenekli işgücünden yararlanabilecekleri  bir mıknatıs görevi görecek” dedi ve şöyle ekledi: “Arap nüfusu, İsrail ekonomisine, yetenekleriyle katkıda bulunabilecek  büyük bir potansiyel. Bu poyansiyelden  en iyi şekilde faydalanmayı bilmemiz gerek. Bu nüfusun, mevcut işgücüne yeterince katılamıyor olması, bizi ülke olarak üzmektedir.”

“Ülkemizdeki sosyal farklar, İsrail’de birlikte varolmayı tehlikeye sokan sosyal sorunlar yaratmaktadır.  Umarım ki, bu tür projeler, , İsrail topraklarında eşitlikçi bir hayat için, bir temel ve bir örnek oluştururlar.

 12/07/2010 – Haberin kaynağı

 
<< İlk < Önceki 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sonraki > Son >>

Sonuç 82 - 84 Toplam 116

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.7750 3.7901
EUR 4.6334 4.6520

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech