İsrail Su İşleri Müdürlüğü su tasarrufu cihazı dağıtıyor

 

hasham 
Özel bir ihale ile seçilen üç şirket, musluklara takılma suretiyle su tasarrufu sağlayan cihazlar dağıtmaya başladı. Binlerce görevli, ülkedeki her  evi ziyaret ederek, evlere üçer adet su tasarruf cihazı takacak. Toplamda yerleştirilecek olan iki milyon cihazın herbiri, takıldığı musluğun suyunu 1/3 oranında azaltacak. Yetkililer, su basıncının etkilenmeyeceğini çünkü, azalan suyu hava ile takviye ettiklerini belirttiler.

Bu proje sayesinde, Su müdürlüğü yılda 25 milyon metre küp su tasarrufu yapmayı planlıyor. Bu da neredeyse, Palmachim deniz suyundan su arıtma tesisinin yılda ürettiği 30 milyon metreküp suya eşdeğer.Shor “Su tasarrufu, su üretmenin en ucuz yoludur” dedi.

Haberin kaynağı – 3/8/2010

Devamı...
 
İsrailli Doktorlar engelliler için yeni bir teknoloji geliştirdi

a_noseYazmak, internette sörf yapmak ve tekerlekli iskemlelerini  idare etmek  için burunlarını kullanan ağır derecede engelliler için, İsrailli doktorlar, bir sümkürme teknolojisi  geliştirdiler.Cihaz, insanın nefes alıp verişi sırasında, burundaki basıncı ölçüp bunları daha sonra elektrik sinyaline çeviriyor.

 

Doktorlar bu teknolojiyi deneyen kullanıcıların, hem sağlıklı hem elleri ve ayakları kötürüm olan kişilerin kolaylıkla, bir mouse’un hızında bilgisayar oyunu oynayabildiklerini ve aynı zamanda elektrikli  sandalyeyi  belli bir mekanda kullanabildiklerini gözlemledi.Weizmann Enstitüsü’nde nörobiyoloji  profesörü olan Noam Sobel, bu yeni sistemin, bu tür engelleri olan kişilere, aileleri ile iletişim kurabilme ve başkaları ile iletişim girişiminde bulunabilme imkanı verdiğini belirtti.Doktorlar, halen gelişme aşamasında olan bu yeni teknolojinin, cerrahlara ve pilotlara bir  üçüncü el niteliğinde yardım amaçlı kullanılmasının planlandığını eklediler. Sobel,  “göz kırpma”nın da, engelliler tarafından iletişim amaçlı kullanılabileceğini ve “göz kırpma”nın da sümkürme gibi, kafatası sinirleri tarafından kontrol edildiğini ekledi.

Haber kaynağı – 27/7/2010  

 
Türk iş dünyası, İsrail'e Evet dedi

Türkiye’ye ihracat, filo krizinden etkilenmedi. Uzmanların belirttiğine göre, Türk işadamları, İsrail ile iş ilişkilerini kesmediler.

İsrail ve Türkiye arasındaki diplomatik kriz, sivil ihracatı etkilemedi.

İsrail Kredi Sigorta Şirketi ‘nin (ICIC) belirttiğine göre, İsrail’in Türkiye’ye ihracatı, Haziran ve Temmuz aylarında aylık  100 Milyon$  tutarındaydı.  ICIC bu tutarın filo krizi öncesindeki aylık tutara eşit olduğunu belirtti.

Türkiye’ye toplam ihracatın bu yıl 1,2 Milyar $ olacağı öngörülüyor.

İsrail Kredi Sigorta Şirketi’nin CEO’su David Milgrom, Haziran ayında Türkiye – İsrail arasında 26 ihracat anlaşması ve Temmuz ayında 33 iş anlaşmasının yer aldığını ve bu rakamların filo krizi öncesi rakamlar  ile aynı olduğunu belirtti.

Başlıca ihraç edilen  ürünler, kimyasal, plastik, metal, makine ve kartondan oluşuyor.

Milgrom “Türkiye, İsrail’li ihracatçılar için temel ve en önemli ülkelerden biri konumunda” diyerek, “Türkiye’de görülen geniş çaplı protestolara rağmen, Türk işadamları, İsrail ile iş ilişkilerini kesmedi” diye ekledi.

 Haber Kaynağı – 2/8/2010

 
<< İlk < Önceki 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sonraki > Son >>

Sonuç 79 - 81 Toplam 116

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9059 3.9216
EUR 4.8212 4.8405

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech