Savaşların Ortasında Bir Barış Elçisi

 bloomberg_businessweek_logos_18

 

 

 1937’de ailece Nazi Almanya’sından kaçıp o zaman İngiliz mandası altındaki bu Orta Doğu ülkesine geldiğimizde 11 yaşındaydım. Babam Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya adına Fransa’ya karşı savaşmış ve bir kolunu kaybetmişti. Savaşların herkesin zararına olduğunu daha o zaman öğrendim. Savaş yeni ülkemizde de peşimizi bırakmadı. Pilot olarak orduya katıldığımda 18’imde bile değildim.

Dünyaya geldiği günden bu yana savaşların ortasında kalan İsrailli işadamı Stef Wertheimer, sıfırdan kurduğu şirketi Iscar’ın yüzde 80’ini satıp yönetimini oğluna devretti ve kendisini “kişisel hobim” dediği barış çalışmalarına verdi.

Werheimer Brışa katkılarından ötürü ulusal ve uluslararası arenada pek çok ödüle layık görüldü. Bu ödüllerden bazıları şöyle:

18 Ekim 2010: Oslo Barış Ödülü

Şubat 2008: Girişimcilik yoluyla barışa katkılarından ötürü Almanya Buber-Rosenzweig Madalyası

1991: İsrail Onur Madalyası

Haberin Devamı - 24-30 Ekim Bloomberg Businessweek Türkiye

 
Ortadoğu'nun "Öteki" ülkesi

bloomberg_businessweek_logos_18

  

  

    

Önce Davos, sonra Mavi Marmara derken sürekli siyasi gerginliklerle gündeme gelen İsrail'de bambaşka bir hayat tarzı var. Herkesin hakkında bir şeyler bildiği ama kimsenin gerçekten tanımadığı.

İleri teknoloji merkezi olan, su sorununu çözmüş ve tarım alanı eksikliğiyle baş etmiş bir garip Orta Doğu ülkesi burası. Çoğu analiste göre, İsrail gücünü, yoğun girişim sermayesi akışından ve ileri teknoloji üzerine yoğunlaşmış küçük şirketlerinden alıyor. "Doğal kaynakları sınırlı, küçük bir ülkeyiz" diyor İsrail'de  TÜSİAD'ın muadili olan İsrailli  Üreticiler Derneği'nin Başkanı Shraga Brosh ve ekliyor: "Ancak pek çokyeniliğe imza atan çok iyi şirketlerimiz var. İsrail kesinlikle  gücünü girişimcilik ruhundan alıyor.

2008 IMD Dünya Rekabet Raporu'na göre İsrail, kişi başına düşen yenilikçi yeni şirket sayısı bakımından dünyada birinci, girişim sermayesine ulaşılabilirlik açısından ise üçüncü sırada yer alıyor.

İsrailli yetkililerin en çok övündüğü konulardan biri, su sıkıntısını çözmüş olmaları. İsrail devletine bağlı kuruluşlar ve  İsrailli şirketlerin özellikle suyun geri dönüşümü ve deniz suyunun arındırılması konusunda büyük başarılara imza attıklarını görüyoruz.

Haberin devamı - 24-30 Ekim Bloomberg Businessweek Türkiye

 

 
Yüksek Teknoloji, Bakır emdirilmiş çoraplar

69 gün yer altında mahsur kalan Şili’li madencilerin ihtiyacı olan şeylerden biri çoraptı.

Ve herhangi bir çorap değil, yüksek teknoloji, anti-mikrobik, bakır emdirilmiş çoraplar.

Cupron firması, daha önce, yüz kırışıklıkları ile mücadele ve bakır lifli çarşaf ve yastıları ile gündeme gelmişti.Madencilerin olağanüstü hikayesi sonucu, madencilerin ayaklarında hiçbir bakteri ve iltahaba rastlanmamış olması, yatırımcı ve araştırmacı firmanın değerine değer kattı.

Firmanın başkanı Rocheleau, en önemli konunun, madencilerin sağlıklı ve hayatta olmaları olduğunu belirtti. Ancak şüphe yok ki , Cupron çoraplarının ünü büyük ölçüde arttı.

Devamı...
 
<< İlk < Önceki 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sonraki > Son >>

Sonuç 64 - 66 Toplam 116

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech