Artık Uzlaşma Zamanı
 Bloomberg Businessweek Türkiye

 

Türkiye ve İsrail arasındaki siyasi gerilim iki ülke ekonomik ilişkilerinin gelişmesi önünde en büyük engel. Ekonomik ilişkilerin gelişmesi için bütün siyasi sorunların çözülmesi ve bir uzlaşı ortamının sağlanması gerekiyor.

90’lı yıllarla birlikte Türkiye ve İsrail arasında ekonomik ilişkiler hız kazanmaya başladı. Türkiye- İsrail Serbest Ticaret Anlaşması’nın 1997 yılında yürürlüğe girmesinin ardından iki ülke ticaret hacmi 2000 yılından bu yana her yıl artıyor. 2008 yılında 3 milyar doları aşan ticaret hacmi, küresel kriz nedeniyle 2009 yılında 2,5 milyar dolara geriledi. Küresel krizin etkisinin azalmaya başlamasıyla, ticaret hacmi tekrar bir artış yakaladı. Bu ivme de geleceğe yönelik olumlu sinyaller veriyor. Ama siyasi sıkıntılar başka bir engel yaratmazsa…. “İki ülke arasında özel sektörün yaptığı ticaret, bu siyasi gerilimden etkilenmiyor. Ama Türkiye’de ve İsrail’de yapılacak büyük çaptaki kamu projelerinde iki ülke şirketlerinin karşılıkli olarak bu projelerden iş alabilmesi çok zor bir olasılık gibi duruyor” diyor İsrail -Türkiye İş Konseyi Başkanı Menashe Carmon.

Oysa son dönemde iki ülkede başta enerji sektörü olmak üzerealtyapı, tarım gibi birçok alanda yaşanan değişimler, hem Türk hem de İsrailli şirketler için yeni fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatların hayata geçmesi için iki ülke iş adamlarının iki tarafta da daha kolay iş yapma olanaklarına sahip olması gerekiyor.

Haberin Kaynağı - 6-12 Mart 2011

 

 
Türk ve İsrailli Arıcılar Bir Araya Geldi

 aricilar

İlki 22-25 Şubat 2010 tarihinde, Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen, ve 800 kişinin katıldığı “Türkiye – İsrail Arıcılık Kongresi”nin ikincisi 6-10 Şubat tarihleri arasında İsrail’de yapıldı. Kongre’ye katılan Türk arı yetiştiricileri, İsrail’de bulundukları süre içerisinde İsrail Tarım Bakanlığı’nın yanı sıra, bu ülkedeki bazı arıcılık, tarım ve veterinerlik merkezlerini de ziyaret etti.

 
İsrail Filmi Belgesel Dalında Oscar'ı Kazandı

 

strangers-no-more-8515-poster-large 

“Strangers No More” isimli İsrail belgeseli Oscar ödülüne layık görüldü.  Açlık, soykırım ve savaştan kaçan 48 çocuğun, güney Tel Aviv’de eğitim aldığı okulu konu alan belgesel, çocukların yeni hayatlarına uyum sağlama çabalarını beyaz perdeye taşıyor. Yönetmen ve Yapımcılığının Karen Goodman ve Kirk Simon tarafından üstlenildiği film, Oscar ödülünün yanı sıra, üç Emmy ödülüne de layık görüldü.

 
<< İlk < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sonraki > Son >>

Sonuç 46 - 48 Toplam 116

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech