Sinema-İsrailli Yönetmen Joseph Cedar Cannes'dan Ödülle Döndü

cannes_footnoteİsrailli yönetmen Joseph Cedar, Cannes Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünün sahibi oldu.

Yönetmenin, ödüle ulaştığı filmi Footnote, Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Kabalah araştırmaları yürüten ve birbiriyle rekabet içinde olan bir baba oğulun hikayelerini beyaz perdeye taşıyor.

Büyük film festivallerinde ödül kazanan İsrail filmleri arasında, 2004 yılında My Treasure and 2007 yılında Jellyfish isimli, Altın Kamera ödüllerini alan filmler yer alıyor. 2009 yılında gösterime giren Ajami filmi ise festival kapsamında onur ödülünü kazanırken, Oscar ödüllerinde de yarışmaya hak kazanmıştı.

Haber Kaynağı - 23/05/2011

 
Malarya Hastalığının Teşhisinde Kullanılmak Üzere 100.000 Dolarlık Teşvik

İsrailli Doktora, Malarya Hastalığının Teşhisinde Kullanılmak Üzere Geliştirilecek Uygulama İçin, Bill Gates Tarafından 100.000 Dolarlık Teşvik Verildi 

Ben – Gurion Üniversitesi'nden Alberto Bilenka,  temelini cep telefonu kamerası ve kırmızı lazer ışığının oluşturduğu, dışarıdan müdahale gerektirmeyen teşhis mekanizması geliştirecek.Ben – Gurion Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünden Dr. Alberto Balinka, Bill ve Melinda Gates Fonu tarafınca, yüz bin dolar değerinde teşvik almaya layık görüldü. Bu fon, Malarya hastalığının mobil ortamda teşhisinde kullanılmak üzere geliştirilecek görüntüleme yazılımı için kullanılacaktır. 

balinka

Malarya hastalığı, gelişmekte olan ülkelerde, senede bir milyona yakın ölüme sebep olmaktadır (Ölümlerin %85’i 0 – 5 yaş gurubu çocuklardan oluşmaktadır).

Bu sorunla mücadele edebilmek için Dr. Bilenka, Weill Cornell Medical College’den Dr. Linnie Golightly ile birlikte çalışacaktır. Amaç, hasta, Malarya hastalığına yakalandığı anda dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan hastalığı teşhis etmektir. Geliştirilecek olan cihaz kandaki Malarya pigmentlerini (hemeozoin crystals) ve aynı zamanda hastalıktan kaynaklanan damar tıkanıklıklarını görüntüleyecek ve hastalığı teşhis edecektir.

Haber Kaynağı - 16/05/2011

Devamı...
 
Türkiye İsrail'in en büyük 3. ihracat pazarı

Türkiye, İsrail'in en büyük üçüncü ihracat pazarı konumuna yükseldi.

İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü'nün bugün açıkladığı rapora göre, 2010 yılının birinci çeyreğinde, 9. sırada yer alan Türkiye, 2011 yılının aynı döneminde, 3. sıraya yükseldi.

Değerli taşlar hariç, Türkiye'ye toplam ihracat, yılın birinci çeyreğinde, geçen yıla oranla %73 artış göstererek, 500 Milyon Dolara çıktı.

ABD halen, 3 Milyar Dolar ihracat hacmi ile, İsrail'in en geniş ihracat pazarı.

Türkiye'ye ihracat, diğer ülkelere yapılan ihracattan daha fazla artış gösterdi. İsrail İhracat Enstitüsü'ne göre,Türkiye'ye ihracat artışının en büyük nedeni %57 artışla, 260 Milyon Dolar toplam tutar ile ilk sırayı alan kimyasal ürünler ve petrol ürünleri.

Çin, İsrail'in en geniş beşinci ihracat pazarı olma özelliğinin yanı sıra, Asya'daki en geniş ihracat pazarı olarak, sıralamada yer alıyor. Çin'e ihracat, geçen yıla oranla %12 artış göstererek, 443 Milyon Dolar'a ulaşırken, Hindistan'a ihracat, %6 düşüş göstererek, 336 Milyon Dolar'a indi.

İsrail'in başlıca en önemli 10 pazarı sırayla şöyle: ABD, Hollanda, Türkiye, Almanya, Çin, İtalya, İngiltere, Hindistan, Fransa, Kanada.

Haber Kaynağı - 30/05/2011

 
<< İlk < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sonraki > Son >>

Sonuç 31 - 33 Toplam 116

Invest in Israel

Anket

Hangi sektörlerde İsrail ile işbirliği yapmak istersiniz?
 

TCMB Günlük Kurlar

Döviz Ef.Alış Ef.Satış
USD 3.9329 3.9486
EUR 4.8482 4.8677

BLOG

Blog

Haber Bülteni

Haber Bültenimize Üye olmak ister misiniz?

Adınız:
Soyadınız:
Ünvanınız:
Epostanız:
Firma:

Bizden Haberiniz Olsun

Ticaret Ataşeliğindeki en son içerikten hemen haberdar olmak için lütfen üye olun... [RSS Nedir?]

Israel Newtech

Israel Newtech